Hızlı Okuma Atölyesi Öğrenci Girişi

2017-08-14 0 yorumlar admin

Okumak ve okuduğunu anlamak ülkemizde ki eğitim problemlerinin en başında yer almaktadır. Dünya üzerindeki gelişmiş toplumlara bakıldığında insanların herhangi bir yaş ayrımı olmaksızın her yaşta okuma alışkanlığı edinebilmeleridir. İçerisinde yaşadığımız yüzyılı göz önüne aldığımızda internetin artık sadece ev ve işyerlerinde değil hayatın her anında mobil olarak da yanımızda olduğunu görüyoruz. Bu nedenle her an yeni bir şeyler okuyup öğreniyoruz. Okurken bizler için önemli iki unsur var. Birisi “BİLGİ EDİNMEK” diğeri ise “ZAMAN YÖNETİMİ”.  Bu iki unsur birleştiğinde hem sürekli okumaya hem de hızlı olmaya ihtiyaç duyarız.


ANLAYARAK HIZLI OKUMA

Günümüz dünyasında bilim ve tekniğin hızla gelişmesi, insanların işlerini kolaylaştırıyor gibi görünse de çağımızın değişen şartları insanın üzerindeki yükü, yükün niteliğini değiştirerek artırmaktadır. Bundan dolayı da insan, az zamanda çok iş başarmak zorunda kalmaktadır. Okunması gereken yazıların çokluğu, zamanın azlığı insanları daha hızlı okuyabilmek için bilimsel araştırmalar yapmaya itmiştir. Okuma hızı, bilimsel yöntemle artırılabilir. Çünkü okuma hızı üzerinde çalışma yapılırsa elde edilecek bir beceridir. Hızlı okuma, sonradan kazanılan davranışlar arasında yer alır. Hızlı okuma kişilerin çabukluk, kavrama ve öğrenme yeteneklerini geliştirerek, daha önceki okuma süresine kıyasla, dakikada okudukları kelime sayısını ve anlama düzeylerini artırmaları demektir.

Temel anlamda hızlı okuma sonradan edinilebilen bir beceri olduğundan dolayı, aslında bir alışkanlık değişimidir. Her alışkanlığın değişe bilmesi için bir süre gerekmektedir. Hızlı okumada bu süre maximum 1 aydır. Doğru, sıralı ve koordineli yapılan göz egzersizleri ile rahatlıkla 30 günde hızlı okumaya geçilebilir. Online hızlı okuma olarak sizler için hazırladığımız 30 kurdan oluşan eğitimimiz de kullandığımız teknikler, bireyin yaşına ve grubuna göre özel hazırlanmış ders kurları, seviyeler ve metinler ile hızlı okuma artık çok kolay bir hal almıştır. 

EĞİTİM ŞEKLİMİZ;

Online hızlı okuma eğitimi, eğitim seviyenize göre (ilk, orta, lise, üniversite, yüksek lisans, doktora gibi) günde 1 seans olmak üzere 30 günlük özel bir eğitim müfredatı düzenler.

Her öğrenci sisteme kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapar. Her güne özel yapılması gereken egzersiz listesi ekrana gelir. Her egzersiz yapıldığında sistem otomatik olarak sizden bir sonraki egzersizi yapmanızı ister. 30 gün boyunca eğitim devam eder ve eğitim  sonunda okuma hızınız en az 2 ile 4 kat arasında artış gösterir

NEDEN YAVAŞ OKUYORUZ?

Görme alanının dar olması ve okunan metinde, bir kelimelik bloklar halinde okuma yapılması yavaş okuma sebeplerindendir. Ayrıca, ilkokulda yapılan okuma eğitimleri sesli eğitim üzerinedir. Doğru sessiz okuma eğitimi içeri müfredatta yoktur. Bu şekilde yapılan okumalarda göz çok fazla sıçrama yapar ve her gördüğü kelimeyi sesli olarak telafuz eder. Online eğitim sistemi ile görme alanı genişletip, gözün metin üzerinde bekeleme süresini kısaltarak, gördüğümüz kelimeleri sesli telaffuz etmezsek ve blok okumalarda ki kelime sayısı artırıldığında göz daha az sıçrama yaparak okuma hızı arttırılır.

Okuma esnasında gözler bir fotoğraf makinasının çalışma kapasitene sahiptir. Okunan metnin resimlerini çekerek beyine gönderir; beyinde daha önce öğrenmiş olduğu bu sembolleri çözer. Sembolleri birleştirerek ana fikre ulaşır. Bu süreç saniyenin onda birine kadar düşürülebilir. Bu da sadece doğru yapılan hızlı okuma ve anlama egzersizleri ile mümkündür.

Beyin normal şartlar altında, bir dakikada 1600 kelimeyi okuyup anlayabilir. Okumanın yapıldığı anda, göz kasları beyinin hızına ulaşamadığında, beyinin kapasitesi altında bir çalışma yaptığında, bir dakikada okuna bilecek kelimenin çok daha altında kelimeyi okur. Boşta kalan kısımda da günlük işlerini düşünmek için ayırır. Online hızlı okuma eğitimi sayesinde göz kaslarının geliştirilmesi ile dikkat eksikliği, yoğunlaşamama gibi sorunların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Kazanım Hedefleri:

 

  1. Okuma yanlışlarından kurtarır.
  2. Beyini iki yönlü kullanarak zihinsel potansiyelleri daha aktif kullanmayı sağlar.
  3. Mevcut okuma hızını ortalama olarak 2-4 kat arttırır.
  4. Dikkat ve konsantrasyon süresi ortalama  % 50 oranında artar.
  5. Hafızayı geliştirir.
  6. Okuma, ders çalışma dolayısıyla öğrenme zevkli bir hale gelir.
  7. Zamanı daha verimli kullanmayı sağlar
  8. Zihni geliştirir ve tembellikten kurtarır.
  9. Olaylara farklı bakmasını sağlar.
  10. Karar verme ve hayal etme yeteneğini geliştirir.